#TalentaZaTalent
Kochani!
Na początku chcemy z żalem przeprosić, iż nasza informacja o zadaniach, które za nami, dopiero ukazuje się dla Was na naszym profilu. Tych zadań w ostatnim czasie było sporo, dlatego też nie udało się nam relacjonować ich na bieżąco. A zależało nam przede wszystkim by troszkę opowiedzieć Wam o tym co róbmy niźli tylko wysłać same zdjęcia. Ponieważ jest o czym opowiadać 🙂 Oczywiście nie braknie także zdjęć, pięknych zdjęć, których mamy całe mnóstwo 🙂
Wspaniałe rzeczy się u nas dzieją i to raduje serce niezmiernie.
Po kolei więc.
Pierwszym ale w swojej kolejności według projektu który realizujemy Talent za talent” drugim zadaniem jakim staliśmy czoła i zaprosiliśmy do niego nasze dzieci to BIEG na ORIENTACJĘ.
Krótko jeszcze o samym projekcie. Projekt pt. „Talent za talent" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP "Przekraczamy granice” we współpracy z Euroregionem Silesia i Gminą Branice.
Euroregion Silesia jest umową o współpracy między polskim Stowarzyszeniem Gmin Dorzecza Górnej Odry a Regionalnym Stowarzyszeniem ds. Czesko-Polskiej Współpracy Śląsk Opawski. Nasza Placówka wsparcia dziennego „Ziarenko” z ramienia Stowarzyszenie Immaculata, którego działa podjęła się poprowadzenia projektu, który wspólnie z Gminą Branice złożyliśmy właśnie do Euroregionu. Pomysł realizacji samego projekty w Euroregionie Silesia ma swoje żródło w dobrze rozwijającej się i coraz głębszej współpracy placówki „Ziarenko” w Branicach z Czeskim Partnerem SVC w Krowie. Pani Dyrektor tejże Placówki Weronika Kozlikova już od kilku dobrych lat w ramach różnych inicjatyw, spotkań przede wszystkim dzieci z Krnova z dziećmi z Branic realizuje zadania projektowe. Celem tych zadań i ich ostatecznym wymiarem zawsze są nasze DZIECI. Budowanie relacji pomiędzy nimi, wzmacnianie więzi i dzielenie się sobą wzajemnie, swoimi talentami i umiejętnościami. I TO SIĘ UDAJE 🙂
Wracając do Biegu na orientację. W poście w którym zapraszaliśmy dzieci do wzięcia w nim udziały wyjaśnialiśmy już czym jest sama forma biegu i na czym polega jak dla nas jego fenomen, których chcieliśmy zarazić dzieci. Tu znowu jeszcze mała dygresja organizacyjna. Bieg w zamyśle projektu Euroregionu Silesia miał być w otwartą imprezą sportową dla dzieci spoza Placówki Ziarenko czy SVC. I tu duża wdzięczność za piękną współpracę z Panem Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Branicach oraz Szkoły w Krnovie. Bardzo, bardzo dziękujemy! To również nasze piękne doświadczenie kiedy wspólnie ze Szkoła Podstawową możemy po raz kolejny robić fajne rzeczy dla naszych dzieci. Organizacją biegu, ustaleniem trasy biegowej, opracowaniem map dla dzieci zajęła się wspomniana Pani Weronika Dyrektor SVC, która kocha ten sport i trenuje go ze swoją grupa dzieci z SVC. START - META ale przed nimi krótki warsztat o tym jak posługiwać się mapą i kompasem. Po biegu oczywiście coś na wzmocnienie sił… smaczny poczęstunek. A po nim… PODIUM - Uroczyste ręcznie zwycięskich pucharów i nagród. I na ten moment zaszczycił nas swoją obecnością Pan Wójt Gminy Branice. To właśnie on podał zwycięski puchar najlepszym z najlepszych w 4 różnych kategoriach wiekowych dzieci. Również ogromna nasza wdzięczność za jego przesympatyczną obecność i ważną dla nas osobistość 🙂 Zwycięzcami def kto byli wszyscy uczestnicy biegu. A było nas około 60 dzieci, które stanęły na starcie i mecie. Każdy otrzymał pamiątkowy medal i prezent, który niech będzie miłym i praktycznym wspomnieniem tamtych chwil. Najlepsi. Cóż tu jest się czym pochwalić gdyż nasze Branickie dzieci 4 krotnie stawały na podium zwycięskim a w tym nawet tym najwyższym pierwszym opatrzonym pucharem. A byli to Emilia Alker I miejsce, Oliwier Kudzia I miejsce, Zosia Bocian II miejsce oraz Michałek Cichoń III miejsce. GRATULUJEMY! Pozostaje jednak niedosyt. Innych 8 miejsc podium owych zostawiliśmy naszym przyjaciołom z Czech. To też i może grzecznie , ale… Rywalizacja to rywalizacja. Fajnie byłoby wrócić z wszystkimi możliwymi pucharami ale… I tu trzeba przyznać szczerze. Nie chodzi o to ze brakło nam szczęści czy może nawet sił… Nie. Właśnie brakło nam doświadczenia w Biegu na orientację. Dla wszystkich naszych dzieci to dyscyplina sportu, w której mogli uczestniczyć po raz pierwszy. I tu zrodziła się myśl i pragnienie by przenieść Bieg na orientację na warunki Branickie i tu go trochę rozpropagować. Ufamy, że to się uda. W naszej zabawie sportowej bo też i taki wymiar miał cały wyjazd po prostu dobrze się bawić i wzajemnie spotkać pomogły nam Pani Teresa Czyszczoń oraz Pani Marta Lenartowicz za co z serc pełnych wdzięczności dziękujemy. Wasze uśmiechy i świetne podejście do dzieci ogromnie ułatwiły nam całość działań organizacyjnych. Pani Veronice Dyrektor SVC w Krnovie, jej pomocnikom, Panu Pavłovi za piękne zdjęcia DZIĘKUJEMY.
UDAŁO SIĘ… byliśmy, widzieliśmy, doświadczyliśmy… Jesteśmy bogatsi… A kto dziś nie chce być bogatszy… Ale my nie w pieniądze lecz piękne doświadczenia, które niech rodzą z ziarna dobry i obfity plon.
PIELGRZYMKA DO LICHENIA

PIELGRZYMKA DO LICHENIA

Mieszkańcy naszego Domu w tym miesiącu pielgrzymowali do Matki Bożej Licheńskiej.

Na trasie pielgrzymki nie mogło zabraknąć chwili zatrzymania się w Kaliszu – u stóp św. Józefa – opiekuna św. Rodziny i naszego.

Za przyczyną św. Józefa polecaliśmy sprawy naszego Domu i oddawaliśmy się Jego opiece. Dużą niespodzianką był dla nas fakt, że w tym czasie w Sanktuarium znajdowały się relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej, która w swoim życiu posługiwała potrzebującym jako oddana pielęgniarka.

W domu Maryi – Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski składaliśmy nasze dziękczynienie za wszystkie otrzymane łaski. Każdy z nas przedstawiał Maryi nasze podziękowania, prośby i oddawał się pod Jej opiekę.

Pełni wzruszenia, nadziei i radości, zmęczeni ale i umocnieni powróciliśmy do Domu.

Kilka wypowiedzi uczestników pielgrzymki:

Halina - bardzo podobało mi się w Sanktuarium św. Józefa. W Licheniu podobała mi się figurka Matki Bożej i cudowny dźwięk organów.

Ela - pojechałam na pielgrzymkę żeby modlić się o łaskę zdrowia.

Natalia - Pojechałam do Lichenia i mówię WOW jakie ładne miejsce.
A najpiękniejszy widok to była wieża. Pani Ada ma lęk wysokości, ale pokonała 31 pięter – brawa dla naszej Pani bohaterki Pani Ady. Nie spodziewałam się takiego pięknego widoku, to było coś pięknego (…) chyba nigdy go nie zapomnę. Warto było pojechać (…) Dziękuję wszystkim dzięki, którym mogłam pojechać …

Ewa - Bardzo jestem zadowolona, że mimo pewnych ograniczeń mogłam odbyć tę pielgrzymkę. Jestem bardzo podniesiona na duchu i uwierzyłam, że jak chcę to można.

Ela - to była pierwsza moja tak daleka pielgrzymka i bardzo chciałam na nią pojechać.

Renata - cieszę się, że mogłam poznać miejsce, do którego pielgrzymuje wielu wiernych.

Bożena - Bazylika zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Przed obrazem Matki Bożej Licheńskiej prosiłam o zdrowie dla całej rodziny i opiekę na każdy dzień.

Sylwia - dużą radość sprawiły mi zakupione pamiątki.

Teresa - na wycieczkę pojechałam z radością i niepewnością czy podołam, ale lubię podróżować i poznawać miejsca kultu religijnego.

Bogusia - chciałabym jeszcze raz pojechać na taką wycieczkę.

W Centrum Serca Wolontariatu

Otwarty konkurs ofert na promocję i organizację wolontariatu - podpisanie umów

200.000 zł trafiło właśnie w najlepsze ręce, do organizacji pozarządowych - na profesjonalizację oraz upowszechnianie idei wolontariatu na Opolszczyźnie!

Właśnie do nas!

Kochani!

Czas STRAT. Zaczynamy nasz nowy projekt. 

Co chcemy osiągnąć?

Zadaniem, jakie chcemy podjąć w ramach działań tego projektu, to stworzenie przestrzeni, miejsca przeznaczonego w naszej Placówce wyłącznie tylko dla obecnych i nowych wolontariuszy. Jest to większa sala wyposażana w gry młodzieżowe typu bilard, tenis stołowy, piłkarzyki, cymbergaj, darty. Sala ta już istnieje i jest do dyspozycji dla podopiecznych Placówki, z tym, iż chcemy ją wyłączyć jedynie dla wolontariuszy i dołączyć dla niej pomieszczenie obok, które służyłoby jako przestrzeń prywatna wolontariuszy. Miejsce, gdzie młodzi Wolontariusze mogliby odpocząć, spotkać się ze sobą wzajemnie, obejrzeć film i napić się kawy. Przestrzeń ta, to wyraz potrzeb, o jakich mówią nam obecni wolontariusze naszej Placówki. To miejsce, w myśl tytułu naszego projektu "W centrum serca wolontariatu". Serce dla Wolontariuszy, które będzie biło ciepłem i atmosferą przyjaźni oraz przyjęcia, które stworzymy dla Wolontariuszy także jako nagroda za ich pomoc i pracę. Miejsce, które służyłoby także jako bezpieczna przystań i mądre i kreatywne spędzenie czasu wolnego dla młodych wolontariuszy Gminy Branice. Miejsce, które by równało szanse młodych osób Gminy Branice. Mała ilość takich miejsc na terenach wiejskich może spowodować wzrost zaniedbań wobec małoletnich, wzrost przemocy i wykroczeń, wzrost demoralizacji małoletnich. A temu chcemy przeciwdziałać realizując ten projekt. 

I trzecim zadaniem jakim chcemy podjąć w działaniach związanych w tym projekcie to stworzenie miejsca i przestrzeni do wymiany doświadczeń w pracy wolontarnej obecnych wolontariuszy, a nowych, którzy podejmą się tego zadania we współpracy ze Szkołą Podstawową w Branicach oraz Placówką "Cegiełka" w Opolu. Wykorzystując utworzone miejsce dla wolontariuszy w naszej Placówce chcemy, aby służyło ono wymianie myśli i doświadczeń pomiędzy wolontariuszami. Szczególnie wolontariuszami, z których pracy i pomoc korzystamy w drugiej naszej Placówce "Cegiełka" w Opolu. Doświadczenie ich pracy w przestrzeni miejskich warunków dużego Miasta Opole może być inspiracją i kopalnią wiedzy dla naszych wolontariuszy z małej, wiejskiej miejscowości Branice. Spotkania takie byłyby integralna częścią tego projektu i miałyby wymiar także wojewódzki.